2009. április 30., csütörtök

Az árnyékolás csínja és bínja II. (PS CS2 angol)

Gondoltam, még a hétvége előtt megosztom veletek a tudásom utolsó morzsáit az árnyékolásról. A mostani "leckében" arról lesz szó, hogyan tudunk nehezen elérhető helyeken is élethűen árnyékolni. Biztosan akadt már dolgotok olyan összetett elemmel, amelyre ha árnyékot tettetek, valahogy nem volt az igazi, mivel egy részén másféle árnyékolást igényelt volna. Mint mondjuk az alábbi, varrással kombinált virágocska:

(PureScrap: Sans Ostentation)

Ha itt árnyékolni szeretnénk, az előző részből kiindulva, vagy sima drop shadow-val, vagy a külön rétegre helyezett árnyékkal próbálkozhatunk. Ez utóbbival - főleg ha még korrigáljuk a warp toollal - elég szép eredményt érhetünk el. Engem ebben az elemben az zavar, hogy a dizájner ugyan tett rá "gyárilag" árnyékot, a virágoknál ez nem tűnik fel. Ha pedig plussz árnyékot teszünk rá, a varrott résznél már sok lesz a jóból. A tetszetős megoldás számomra az lenne, ha csak a virágok alá tudnánk tenni egy kis árnyékot, hogy plasztikusabbnak tűnjenek. Ennek módjait fogom most bemutatni.

Több megoldás közül lehet majd választani (sokszor az elemtől függ, melyiket lehet megoldani), de a lényeg, hogy a virágokat valahogyan meg kell duplázni, hogy tehessünk alájuk árnyékot.

1. Magic Wand Tool. Tegyük aktívvá az elem rétegét, majd kiválasztva a varázspálca eszközt, figyeljünk rá, hogy az "add to selection" legyen kijelölve a fenti, vízszintes menüsoron.


Nagyítóval menjünk közelebb a kijelölendő területünkhöz, adott esetben a virágokhoz. Kattintsunk bele a varázspálcával. Látni fogjuk, hogy egy bizonyos területet kijelölt, másokat nem. Ha belemegyünk a ki nem jelölt területek közepébe, és újra kattintunk, azt is felveszi a kijelölendő területek közé. Amennyiben olyan területre kattintunk, mely a kívánt elemen kívül is kijelölést eredményez (ha használjátok a varázspálcát, meg fogjátok érteni, amit most kacifántosan tudok csak elmagyarázni), menjetek vissza egy lépést, és próbáljátok máshol a kijelölést. Ha elégedettek vagytok az eredménnyel, szépen, a körvonalak mentén készítettetek kijelölést, másoljátok át a kijelölést egy új rétegre (CTRL+J). Innentől az előző részben leírtak alapján már lehet árnyékot készíteni ez alá az új layer alá. [A végén célszerű vagy egyesíteni (merge), vagy csoportba tenni (CTRL+G) ezeket a rétegeket, különben a mozgatásnál elkallódnak.]

2. Maszkolás. A maszkolás nagyon jó dolog, és kevésbé bonyolult, mint amilyennek tűnik. Sokszor megkönnyíti a munkát, tehát érdemes elsajátítani. [Ajánlom Bonfire blogján a tutorialt!] Erre a feladatra elég a gyorsmaszkot használni. (Egyszerűen nyomj egy Q-t, ha a maszkolni kívánt rétegen vagy.) Állítsd fekete-fehérre az elő- és háttérszínt (fekete előtérszín!), valamint megfelelő méretűre az ecsetet. Maszkold a területet!

Ha elkészítetted a maszkot, lépj ki a gyorsmaszkból (Q újbóli megnyomásával, ill. Exit Quick Mask mód), mire is megjelenik a kijelölésed szaggatott vonallal. Ebből a kijelölésből készíts másolatot (CTRL+J), és szintén az előző részben említettek szerint járj el!

TIPP: Amikor kész vagyunk a kijelöléssel (esetleg már másolatot is készítettünk, de még nem szüntettük meg a kijelölést [CTRL+D]), elvégezhetünk némi színkorrekciót az elemen. Menjünk az Image > Adjustments menübe, ahol válogathatunk a különböző eljárások között. A legtöbb esetben a Hue/Saturation almenüben át tudjuk színezni az elemet. Itt a színt (hue), a színtelitettséget (saturation) és a tónus mértékét (lightness) állíthatjuk be.
[Nem biztos, hogy helyes kifejezéseket használtam magyarul, mivel angol PS-em van.]

Remélem, segítettem ezzel a kis kiegészítéssel élethűbb árnyékokat készíteni.

No, moi!

2009. április 28., kedd

Nemzetközi scrapbook napok

Most hétvégén az egész scrapvilág megmozdul :) Mindenhol kihívások és játékok várnak majd rátok. Vegyetek részt rajta! Én is készülök egy kis meglepetéssel ;)

XOXO

2009. április 26., vasárnap

Scrapbook-számvetés :)

Narciccától, alias Zsutól kaptam az invitálást a játékra. Tanulságos, megdöbbentő, elgondolkodtató... Hiszen újra szembesülök azzal, hol kezdtem, ugyanakkor látom azt is, mekkora utat tettem meg, mennyi mindent tanultam az első képem óta.

1. Mutatsd meg az elsőként készült alkotásodat.
2. Írj pár sort a scraphez fűződő érzéseidről, gondolataidról, mióta csinálod, stb.
3. Add tovább a játékot az általad kiválasztott 5 embernek, és hagyj erről megjegyzést a blogjukban.

1.) Azt hiszem, ez az első képem, bár nem vagyok benne egészen biztos. Az biztos, hogy az első abból az albumból, amit Anyukámnak készítettem 2008. karácsonyára, és ami miatt elkezdtem a scrapbookkal foglalkozni. Valamikor tavaly szeptember-október környékén lehetett mindez.

Credits: Shabby Princess - Express yourself, Promise
Summer Driggs - Vintage Oreos (meg még más is, de már nem találom)

Mint látható, ma már teljesen más stílusban alkotok: leginkább a minimál felé húzok. Érdekes lenne, ha mindenkinek liftelnie kellene a saját első alkotását a mai stílusában :D

2.) Tavaly nyáron láttam először digitális scrap-oldalakat. Talán furán hangzik, de igazából a hagyományos formája fogott meg. Mindig is szerettem a kézműves dolgokat, ez is megtetszett. Viszont mielőtt nekiálltam volna nagytételben beruházni eszközökre, kellékekre, gondoltam, gyakorlok egy kicsit digitálisban. Egyáltalán kideríteni, van-e valami érzékem a dolog iránt. Aztán itt ragadtam :) Egyelőre csak digioldalakat készítek, bár már tervben van (sőt előkészítési fázisban) egy-két hagyományos munka is.

Mit is jelent számomra a scrapbook? Mindent, az egész világot... Aki scrapfüggőnek vallja magát, érti, miről beszélek. Olyan ez, mint valami gyógyíthatatlan fertőző betegség: ha egyszer magával ragadott, nem ereszt többé. Elkezded képekben és oldalakban látni a világot, kényszert érzel, hogy újra és újra odaülj és csináld, csak csináld... Nem tudsz, de nem is akarsz szabadulni tőle!

Nagy utat tettem meg az első oldalam óta. Sőt azóta, hogy először felmerült bennem, szeretném ezt csinálni. Ugyanis egyáltalán nem értettem a PS-hez, tehát előbb neki kellett szomorodnom a tanulásnak. Hetekig csak a PS-t tanulmányoztam az itt is ajánlott helyeken, mire nekiestem az első oldalamnak. Azóta is folyamatosan tanulok újabb és újabb technikákat, nézegetem a galériákat, hiszen rengeteg inspiráló alkotást látható ilyen helyeken.

Köszönöm a lehetőséget, hogy egy kicsit elmerenghettem a kezdeteken és a jelenen. :)
Szeretném továbbadni Giginek, Beának, Katicának, Kuznyecnek és Simsinek (Cielo)

Az árnyékolás csínja és bínja I. (PS CS2 angol)

Ha megnézitek az oldalaimat, láthatjátok, hogy törekszem az élethű árnyékolásra. Valahogy nekem akkor teljes egy oldal, akkor plasztikus, ha jól van árnyékolva. Azt szeretem ugyanakkor a digitális scrapbookban, hogy olyan megoldásokat is belevihetünk, amit egy hagyományos oldalon nem lehetne megvalósítani. (lásd: alább)


Credits: VinniePearce - FeiFei - CatherineDesigns: Preserve it! Collab kit

Az árnyékolásnak sokféle fajtája van. Én azt fogom megmutatni, ahogy én csinálom. Talán nem ez a legegyszerűbb, de nekem ez vált automatikussá. Tudásomat sok forrásból szedtem össze, mindenhonnan egy picit. Most ezt próbálom kicsit összegezni. (Én angol verziót használok, úgyhogy nem tudom, hogy hívják ezeket a magyarban. A képek segítenek!)

Az árnyékkészítés első, legegyszerűbb módja természetesen a beépített Drop Shadow, amit a stíluspalettán találtok meg. Előnye, hogy az egyszerű alakok árnyékát gyorsan létrehozza, és egyszerűbb beállításokat el tudunk vele végezni. Az árnyékolni kívánt layeren/rétegen jobb gombot nyomva előjön egy legördülő menő, melyből a Blending Optionst kell kiválasztani. Ha bemegyünk a menübe, számos beállítás közül választhatunk, de nekünk most a Drop Shadow kell. Ikszeljük be ÉS kattintsunk rá a feliratára, különben nem látjuk a beállításait! Játszogassunk a különböző beállításokkal igényeink szerint! (Ne feledjétek, minden oldal, minden tárgy más és más, ezért különböző beállítást igényel.)


A második lehetőség sem bonyolult, és azzal már egészen különleges hatásokat is elérhetünk. Ebben az esetben az adott tárgy képének körvonalait másoljuk egy üres layerre, majd kitöltjük feketével, elmossuk egy kis Gaussian Blurrel, végül "vetjük" a kész árnyékot, azaz igényeink szerint elhelyezzük. Na, nézzük ennek részleteit!

1. Tegyél egy üres layert az árnyékolni kívánt tárgy rétege alá! (1. ábra)

2. A CTRL gomb lenyomása mellett kattints az árnyékolni kívánt tárgy rétegképére (fontos, hogy magára a bélyegképre kattints!)

3. Menj az üres rétegre (figyelj rá, hogy tényleg aktív legyen a réteged). Látnod kell még az előző kijelölésünk szaggatott vonalát! Az üres layeren állva fogd meg a festékesbödönt és vidd a kijelölés közepébe, fesd be feketével! Nevezd el a réteget árnyéknak. (2. ábra) (Ha ez nem megy, az Edit menü Fill menüpontjával is ugyanezt az eredményt kapod. Ha esetleg most vetted észre, hogy mégsem a réteg ALÁ tetted az újat, most is áthelyezheted a réteget!)

4. Következik az elmosás művelete. Ehhez nem kell mást tenned, mint az árnyék rétegén állva bemenni a menüsor Filter menüjébe és a Gaussian Blurt kiválasztani. Itt olyan értéket adhatsz meg, amilyet az oldalad megkíván. Nagy tárgyak árnyékánál, vagy ahol azt szeretnéd érzékeltetni, hogy a dolog messze eltávolodik az oldal felületétől (pl. egy pillangó), lehet nagyobb az érték, kisebb tárgyaknál kisebb. Igény szerint!

5. Végül állítsuk az árnyékot megfelelő szögbe! Ezt végezhetjük sima elmozdítással (Move tool), Warp, Distort, illetve Perspective módozattal. Ez a pont sokban függ attól, mit is árnyékolunk. Végső igazításként pedig, amennyiben túl sötétnek bizonyul az árnyékunk, kicsit levehetünk az átlátszóságából (opacity).

Képek, képkeretek, papírcetlik, illetve akár matricaszerű betűk (lásd a YOU oldalamon a "bámulatos" feliratot), szalagok, stb. árnyékolásánál igény szerint használhatjuk az elmozdítást (kicsit mozdítsuk el az árnyék rétegét valamelyik sarok irányába, attól függően, honnan "süt a nap"), vagy ha olyan hatást akarunk kelteni, hogy a papírunk sarka picit eláll, meghajlik, akkor használjuk a Warp toolt. Ennek módja:
A.) Legyen aktív az árnyék réteged! Menj az Edit menü Transform almenüjébe, végül ott válaszd a Warp toolt. Ezzel az eszközzel hajlítgatni tudod a dolgokat, méghozzá egy 3x3-as rács segítségével. A rácspontokat húzogatva elnyújthatod a formázni kívánt tárgyat, mint a tésztát :)
B.) Tehát amint behívtad a Warp toolt, megjelent a rácsod az árnyék fölött, próbáljuk meg kicsit kimozdítani a sarkoknál az árnyékot. (3. ábra)


A fenti képemen a keret és a fotó azonban úgy tűnik, mintha állna az oldal síkjához képest. Ezt a hatást a Distort móddal értem el. Ezzel az eszközzel a kép sarkát úgy tudod mozgatni, hogy a mellette levű sarkok nem mozdulnak el. (4. ábra) A fenti képen én csak a felső sarkokat mozdítottam el úgy, hogy ilyen hatást érjek el. (Mondjuk, a fenti képen a helyzet annyival bonyolultabb csupán, hogy ott szükség volt a fotó maszkjának és a keretnek az egyesítésére is [merge]. Majd az egyesített réteg képéből csináltam árnyékot. Ez már haladóknak való.)


Remélem, tudtam segíteni Nektek! Tervezek egy következő részt is, amelyben egy-két összetettebb elem árnyékolását mutatom meg. :) Mondjátok meg, hogy tetszett, illetve azt is, ha van kívánságotok!

FeiFei is írt egy tutorialt az árnyékolásról, itt nézhetitek meg.

2009. április 25., szombat

Guest CT member

Örömöm határtalan, mert tegnap tudtam meg: májusban én leszek PureScrapnél a vendég CT tag :D Ez volt az első ilyen próbálkozásom, és máris siker koronázta.

*********************************
I will be one of the guest CT members by PureScrap Designs for the month of May. I'm totally overjoyed! :D

Varrott szivecskék

Szeretem ezeket a lakásunk különböző pontján elhelyezett szíveket. Elkészítésük igazán nem bonyolult, akár kézzel is megvarrhatók. Legjobban a thermoanyagból készülteket szeretem, mert ezeknek olyan pihepuha a tapintása :)



Ezek a példányok a kedvenc varróskönyvemből vannak. Gyűjtöm az egész sorozatot. :) Nem tehetek róla, imádom. A könyvben levő dolgok egytől egyig a norvég Tone Finnanger keze munkáját dicsérik. Fantasztikus dolgokat készít, ajánlom mindenki figyelmébe!



********************************

These little hearts are very easy to make. They are from my favorite creative books, written by norwegian Tone Finnanger. She is really talented and has lovely ideas.

Csapó indul!

Második blogomat kezdem el éppen, mikor az elsővel sem "haladok". Nem vagyok egy grafomán típus. De ez más lesz!!! :D Persze, mert ebben nem tervezem hosszabb lélegzetű írások közzétételét; sokkal inkább az alkotásaim kapnak itt helyet.

Mondjuk, még nem tudom, milyen képeket teszek fel... Ugyanis rájöttem, hogy a régebbi kreatív munkáim képei vagy nálunk, vagy férjeméknél van a gépen :P Igen, ez a soklaki életmód hátránya. Mindegy, majd júniusban feltöltöm, mikor megjöttünk otthonról.

A lényeg a lényeg: Üdvözöllek az új kreatív blogomon! Vackold be magad!

*******************

This is my second blog, which will contain my creative stuff. I'm not a writer type, so I won't write novels every day :)
The point is, welcome to my new creative blog! Be as snug as a bug in a rug! :)